AKTUALNOŚCI

Każdy dzień w bursie tętni życiem a w ostatnim czasie ...

Adopcja dziecka z Boliwii - 21.10.2019

W poniedziełkowy wieczór odbyło się spotkanie z p. Magdaleną Hebdą - dyrektorem bursy. Tematem spotkania była Adopcja Serca - dzieło misyjne prowadzone przez siostry z Zgromadzenia Sług Jezusa. Adopcja Serca to życzliwe przyjęcie i objęcie opieką duchową i materialną potrzebującego dziecka z Boliwii. W naszej bursie od wielu lat chętnie włączamy się w tę inicjatywę. W ubiegłym roku szkolnym pomagałyśmy 16-letniej Vanessie z górskiej miejscowości Cochabamba. W bieżącym roku szkolnym Adopcją Serca objęłyśmy 5-letnią Victorię. Dużo radości daje nam możliwość pomagania misjonarzom i tym, do których są posłani. Więcej informacji na temat Adopcji Serca można znaleźć na stronie www.slugi.pl. 

Samorząd Bursy - 15.10.2109

15 października wybrałyśmy nowy samorząd. Za całoroczną współpracę i zaangażowanie w samorządzie w roku szkolnym 2018/2019 podziękowałyśmy Małgosi, Izie i Sylwi oraz p. Marzenie Trelce- opiekunowi. Od dzisiaj samorząd bursy tworzą: Ania, Julita, Iza i Ola. Opiekunem samorządu została p. Elżbieta Chwałek. Gratulujemy i życzymy ciekawych pomysłów, kreatywnych inicjatyw, dużo sił oraz satysfakcji z pełnionej funkcji.

Miesiąc już za nami... 01.10.2019

Jedni mówią "czas to pieniądz", inni "czas leczy rany", jeszcze inni "nie mam czasu"... Jedno jest pewne: za nami pierwszy miesiąc nauki, pracy, aklimatyzacji w nowej szkole, zawierania nowych znajomości. Dla większości z nas upłynął on bardzo szybko.Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński często mówił: "czas to miłość". Co możesz powiedzieć o sobie z perspektywy minionego miesiąca? 

Msza święta - 11.09.2019

Podczas wieczornej mszy św. odprawionej w bursowej kaplicy pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy powierzyliśmy siebie opiece Bożej. Eucharystię celebrował duszpasterz bursy ks. Marcin Krakowski - filipin. Uczestnictwo we mszy św. zakończyliśmy zawierzeniem naszego życia, naszych planów, radości i trosk Matce Bożej.

Szkolenie z BHP - 24.09.2019

Podczas wrześniowego wieczoru nowo przyjęte mieszkanki bursy uczestniczyły w szkoleniu z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. P. Bernadeta Bukowiec w ciekawy sposób zapoznała słuchaczki z podstawowymi przepisami i zachowaniami mającymi na celu ochronę zdrowia i życia człowieka oraz rzeczy materialnych. W części warsztatowej dziewczęta miały okazję pokazać i przećwiczyć sposoby udzielania pomocy przedmedycznej.

Przyjazdy do Bursy

Bursa jest placówką feryjną czynną w okresach nauki szkolnej. W niedzielę (lub inny dzień ustawowo wolny poprzedzający dzień nauki w szkole) zapraszamy od godziny 16.00 do 20.00. Bursę należy opuścić w piątek do godz. 20.00.

Koniec wakacji...witaj szkoło :) - 01.09.2019

Po przygodach wakacyjnych tlą się jeszcze wspomnienia. Ciekawych i wspaniałych doświadczeń wakacyjnych nikt nam nie odbierze, a nadzieję i radość dają nam słowa wyśpiewane niegdyś przez Marka Grechutę: Jedno warto znać, jedno tylko wiedz: że ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy...Z nowymi siłami i z wiarą w pomoc Bożą wkraczamy w nowy rok szkolny. Wszystkim mieszkankom naszej Bursy życzymy dobrego startu, otwartego umysłu i kreatywności laugh.

Czystość staroświecki mit czy wartość?

Na początku naszego spotkania pt. „Czystość, staroświecki mit czy wartość o którą warto zawalczyć”, które odbyło się dnia 3 grudnia 2018 r. p. Magda Kleczyńska przedstawiła siebie mówiąc, że jest szczęśliwą żoną i mamą trójki dzieci. Powiedziała też krótką historię poznania swojego męża. Mówiąc o czystości, podkreślała, że czystość jest czymś więcej niż wstrzemięźliwością. Czystość jest fundamentem wiecznej miłości. Młodym ludziom  wydaje się, że wszystko wiedzą, ale tak nie jest. To Bóg wie lepiej. Bóg wie w jakich warunkach człowiek się rozwija. Instrukcja obsługi człowieka jest w Piśmie Św. Kościół katolicki uważa miłość intymną za coś dobrego, przestrzeń błogosławioną przez Boga, przestrzeń działania Boga. Mówiąc o czystości stwierdziła, że czystość u kobiet jest bardzo mocno zauważalna. Bije z postawy kobiety. Czystość to jest droga, łaska, sposób życia. Twoja osoba może zmieniać przestrzeń wokół Ciebie dzięki trwaniu w Bożej obecności i bliskości. Zachęcała dziewczyny do relacji z Jezusem, by być z Jezusem. Modlitwa jest taką relacją. Jeśli chcesz zrobić coś więcej, być spełniona, to zacznij z Nim. Nie będzie łatwo, to jest droga, walka, zaufanie, bycie na dobre i na złe. Zachęcała do takiej ufności, że gdy nawet wszystko będzie źle, Jezus z tego wyciągnie dobro. Odpowiadając na pytanie: czym jest czystość? podkreślała, że czystość to nieustanne trwanie w Bożej miłości i obecności. Czystość wg Św. Jana Pawła II ma zadanie wyzwalać miłość z postawy użycia. Miłość to nie tylko uczucie, to decyzja, trwania w dobrym, dar z siebie, dawanie siebie. Dar z siebie czyli bardziej myślę o Tobie niż o sobie. Czystość to odnoszenie się do innych z miłością: bezinteresowną, dojrzałą i wierną. Miłość jest czymś bardzo trudnym. To jest praca ze sobą samym, z emocjami, egoizmem. Przeciwieństwem miłości jest egoizm. Zachęcała do stosowania naturalnych metod planowania rodziny. Mówiąc o czystości zasygnalizowała jakie mogą być skutki nieczystości wobec Boga i drugiego człowieka. Wobec Boga to m. in.: odejście od Boga, nieczyste myśli, stawianie na pierwszym miejscu przyjemności i pożądania. Natomiast wobec człowieka to: pornografia, masturbacja, egoizm, demoralizacja, choroby, uzależnienie, szukanie chwilowej przyjemności za każda cenę, samotność, skupianie się na własnej cielesności, brak umiejętności stworzenia trwałego małżeństwa i rodziny. Pozytywna stroną czystości w ujęciu p. Magdy czyli owoce czystości to: odejście frustracji, porządek w miejsce bałaganu, dusza staje się JEGO mieszkaniem, wzrost radości, wzrost miłości do ludzi. Czystość, to serce w pełni oddane Jezusowi, w którym nic nie zachowujemy dla siebie. Kończąc spotkanie stwierdziła, że czystość pomaga odnaleźć właściwą osobę. Bo miłość przyciąga. Jeśli nie masz czegoś w sobie nie możesz się dzielić tym z innymi.

Pani Dyrektor podsumowała spotkanie i zakończyła wspólną modlitwą za dziewczęta, prosząc o czystość serca dla nich.

 

 

Jubileusz 100-lecia odzyskania Niepodległości

Uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej rok 2018 został ogłoszony Rokiem Jubileuszu 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.  W naszej bursie uroczysta wieczornica patriotyczna odbyła się 14 listopada 2018 r. Rozpoczęła się o godzinie 20.00. Mieszkanki bursy wraz z pracownikami udekorowani byli wcześniej przygotowanymi kotylionami. Na początku usłyszeliśmy marsz tryumfalny wykonany na trąbce przez jedną z naszych mieszkanek. Następnie narratorzy wprowadzili nas w klimat wieczoru poprzez odczytanie fragmentu uchwały sejmu o ogłoszeniu roku jubileuszu odzyskania niepodległości i zaprosili wszystkich obecnych na uroczystą wieczornicę. Po krótkim wstępie i zaproszeniu rozpoczął się montaż słowno muzyczny pt. „Niepodległa” poświęcony Polakom, którzy walczyli, cierpieli i ginęli za Ojczyznę. Teksty czytane przez narratorów i recytowane przez recytatorki oraz pieśni patriotyczne pomagały nam przejść przez naszą trudną, ale piękną historię. Pokazywały one bolesne 123 lata niewoli i walki o niepodległość, które zakończyły się zwycięstwem w roku 1918, kiedy to Polska powróciła na mapę świata. W refleksji i zadumie nad losami naszego narodu pomagały nam również wprowadzenia muzyczne do pieśni wykonane na trąbce, klarnecie, skrzypcach oraz na gitarze. Nastrój i atmosfera stworzona poprzez dekorację i towarzyszącą nam prezentację multimedialna pomógł nam w sposób obrazowy włączyć nasz umysł i serce w wydarzenia, które są dla nas bardzo ważne. Wieczornica zakończyła się modlitwą, zainicjowaną przez p. Dyrektor i wspólnym zdjęciem wszystkich dziewczyn zaangażowanych w wieczornicę.