AKTUALNOŚCI

Każdy dzień w bursie tętni życiem a w ostatnim czasie ...

Życzenia na Boże Narodzenie

Wszystkim mieszkankom i pracownikom bursy, naszym rodzinom, bliskim, tym, którym winniśmy naszą pamięć i wdzięczność, tym, którzy potrzebują dobrego słowa i życzliwosci składamy serdeczne świąteczne życzenia. Niech Boże Dzieciatko obdarza potrzebnymi łaskami, niech daje dużo sił do przyjmowania i pokonywania wyzwań codziennego życia. Niech Matka Boża i św. Józef wypraszają wzajemną miłość, zgodę, przebaczenie. Dużo radości, optymizmu, chęci do nauki i działania oraz spełnienia marzeń w Nowym Roku!

Pieczenie pierniczków - 11.12.2019

Wszystkim nam święta Bożego Narodzenia kojarzą się z Wigilią, stajenką betlejemską, choinką i świątecznymi wypiekami. Nie inaczej jest i w bursie. P. Marzena wraz z dziewczętami z sekcji kulinarnej przystąpiła do pieczenia pierniczków. Są setki przepisów na pierniczki, nie jest też tajemnicą, że z tego samego przepisu wychodzą różne pierniczki. Tak było też i tym razem. Bursowa ekipa cukierników robiła pierniczki dwa razy korzystając z tego samego przepisu...za pierwszym i drugim razem "wyszły" różne pierniczki ":).

Czuwanie Adwentowe - 10.12.2019

Podczas Mszy św. ks. Marcin Krakowski - duszpasterz bursy - w homilii zwrócił naszą uwagę na różne oczekiwania człowieka. Pewnie każda z nas zadała sobie to pytanie: na co właściwie czekam, jak korzystam z czasu adwentu, czy świadomie przeżywam adwent jako czas zbliżający mnie do Jezusa? Ks. Marcin mówił także o trudnościach związanych z spowiedzią i wartością sakramentu pokuty i pojednania.

Św. Mikołaj w Bursie - 5.12.2019

Późnym wieczorem wśród dzwięku dzwonów i dzwoneczków, w towarzystwie dwóch aniołów zawitał do nas szczególny gość - św. Mikołaj z Miry. Przez jedne dziewczęta był oczekiwany (może te "grzeczniejsze"), o czym świadczył porządek w pokoju, właściwy do wydarzenia ubiór, świeża powtórka z katechizmu. Inne dziewczęta okazywały zdumienie (może te mniej "grzeczne"), o czym świadczyły papiloty we włosach, słuchawki na uszach, czy ukradkiem upychane śmieci pod łóżko ;). Święty zawitał do każdego pokoju, ze wszystkimi mieszkankami chwilę porozmawiał, czasem delikatnie zwrócił uwagę na obecność rzeczy, które raczej nie powinny znajdować się w pokoju osoby wierzącej w Jezusa Chrystusa, np. jednorożce czy pokemony. Koniec końców wszystkich obarował słodkimi prezentami oraz obrazkiem z swoim wizerunkiem (w stroju biskupim a nie stroju krasnala). Wizyta św. Mikołaja była dla nas przypomnieniem, że "więcej jest radości w dawaniu, niż w braniu".

Z ekspertem o relacjach - 19.11.2019

We wtorek 19 listopada miało miejsce spotkanie z p. Magdaleną Kleczyńską. Tematem spotkania była akceptacja siebie, kobiecości, docenienie wartości przyjaźni i miłości, radzenie sobie z emocjami oraz budowanie właściwych relacji. Swoją prelekcję p. Magdalena oparła na osobistym świadectwie i wieloletnim doświadczeniu.  Od 8 lat jest szczęśliwą żoną i mamą trójki dzieci. Od 6 lat pracuje w poradni małżeńskiej w Bochni. Wraz z mężem należy do Ruchu Czystych Serc Małżeństw (przed ślubem byli aktywnymi członkami Ruchu Czystych Serc). Jest czcicielką bł. Karoliny Kózkówny, która przyczyniła się do ocalenia jej córeczki z ciężkiej choroby. Pasją p. Magdaleny jest służba Jezusowi poprzez głoszenie prawdy o seksualności i radości, jaka płynie z wypełniania woli Boga. 

Zaduszki Patriotyczne - 13.11.2019

W środowy wieczór razem z duszpasterzem bursy, pracownikami i gośćmi modliliśmy się za poległych w obronie naszej Ojczyzny.  W montażu słowno-muzycznym wspominaliśmy wojów Mieszka I, rycerzy, szlachtę i mieszczan walczących pod dowództwem polskich królów, żołnierzy i ludność cywilną walczącą w powstaniach narodowych oraz w I i II wojnie światowej. Pamiętaliśmy także o ofiarach komunistycznego reżimu oraz o tych, którzy pochodzili z ziemi tarnowskiej. Poleciliśmy naszą Ojczyznę Bożemu Miłosierdziu i wstawiennictwu polskich świętych patronów.

Imieniny p. Elżbiety - 5.11.2019

Piąty listopada był dla nas obfity w słodycze :). Świętowaliśmy dzień imienin wychowawcy - p. Elżbiety Chwałek. W pięknych szczerych życzeniach podziękowałyśmy p. Eli za pracę, troskę i dobre rady. Niech św. Elżbieta (żona Zachariasza i matka św. Jana Chrzciciela) wyprasza Solenizantce wszelkie potrzebne łaski do dobrego pięknego życia. 

Modlitwa Różańcowa - październik 2019

Przez cały październik spotykaliśmy się na modlitwie różańcowej. Codziennie wspólnie odmawialiśmy dziesiątek różańca. Rozważając kolejne Tajemnice Różańcowe polecaliśmy Bogu przez wstawiennictwo Maryi nasze radości, smutki, sukcesy i to, co jest dla nas trudne i bolesne. Św. Jan Paweł II powiedział o różańcu, że jest to zarówno prosta, jak i głęboka modlitwa. Różaniec jest streszczeniem Ewangelii. 9 października Nabożeństwo Różańcowe odprawił ks. M. Krakowski, filipin. Modliliśmy się w wielu językach: łacińskim, angielskim, polskim, hiszpańskim i włoskim.

Spotkanie z Misjonarzem - 28.10.2019

Papież Franciszek ogłosił październik 2019 roku Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym. Z tej okazji Gabrysia T. należąca w Bursie do sekcji misyjno-kulturalnej zorganizowała spotkanie z misjonarzem. Ks. Stanisław Wojdak (długoletni misjonarz w Republice Środkowoafrykańskiej) a obecnie Diecezjalny Moderator ds. Misji przybliżył nam wartość powołania do bycia misjonarzem wśród tych, ktorzy jeszcze nie znają Dobrej Nowiny o Chrystusie. Wskazał także na duży wkład, jaki w dzieło ewangelizacyjne mogą wnieść ci, którzy nie pracują bezpośrednio w krajach misyjnych, a którzy poprzez modlitwę, ofiarowane cierpienie, czy pomoc materialną wspomagają misjonarzy i tych, do których są posłani. Więcej informacji o misjach można znaleźć na www.missio.org.pl.