AKTUALNOŚCI

Każdy dzień w bursie tętni życiem a w ostatnim czasie ...

Moc świadectwa

Zauroczenie Bogiem w młodym wieku nie jest codziennością a już mówienie o tym głośno przy prawie rówieśniczkach to coś niebywałego. Mowa tu o spotkaniu ze studentkami, przedstwicielkami Ruchu Czystych Serc. Magdalena i Iwona opowiadały dziewczętom jak bardzo uszczęśliwione zostały bliskością Jezusa i doświadczeniem Jego miłości w codziennym życiu. Przybliżyly nam też ideę RCS i zachęciły do szczegółowego poznania założeń tego ruchu podczas Miasteczka Modlitwenego w Zabawie dokąd zaprosiły nasze dziewczęta.

Osiemnastki i pożegnanie maturzystek

W naszej bursie co rocznie obchodzimy 18-stki naszych wychowanek. W tym roku 18-ste urodziny zbiegly się z pożegnaniem maturzystek. Przedstwicielka dziewcząt zlożyla "jubilatkom" życzenia, aby umilić to spotkanie wychowawczynie przygotowaly zabawy i konkursy oraz slodki poczęstunek dla wszystkich. Każda jubilatka i osiemnastka otrzymała miłą niespodziankę.

Nabożeństwo Drogi Krzyżowej

By pojąć choć trochę Miłość Jezusa dziewczęta wspólnie z wychowawczyniami przeżyły Drogę Krzyżową przy akompaniamencie religijnego zespołu "Daj Spokój", którego śpiew przydawał dramatyzmu przeżywanym wydarzeniom na Kalwarii. Po Drodze Krzyżowej w ciszy kaplicy miała miejsce Adoracja Najświętszego Sakramentu, a także możliwość skorzystania z Sakramentu Pokuty.

Zdrowe żywienie - coś o cukrze

To kolejne spotkanie z p. Dorotą Włodzimirow - dietetykiem i edukatorem żywieniowym. Na warsztatach pt. "Cukier w diecie. Słodzimy czy nie słodzimy?" dziewczęta dowiedziały się dlaczego tak kochamy smak słodki. Jaka jest prawda o cukrze? Czy cukier jest potrzebny dla organizmu, czy też jedynie szkodzi? W czym ukrywa się cukier i czym można go zastąpić? Dziewczęta w trakcie warsztatu przeliczały ilość cukru znajdującego się w niektórych produktach. Wiele z nich było zaskoczonych jego ilością.

Warsztaty zagrożenia cyfrowe

Z ekranami dzień zaczynamy i z nimi kończymy... Kto nad kim ma władzę? Takie pytanie naszym dziewczętom postawiła p. Sylwia psycholog ze Stowarzyszenia SELF z Rzeszowa. Dziewczęta uslyszały jak wszechogarniająca cyfryzacja wypacza prawdę o ludziach i o świecie manipulując szczególnie młodymi, niszcząc ich dobre wzorce a nieraz burząc światopogląd, oferując w zamian nieraealne  i złudne wartości. Dziewczęta słuchały z zainteresowaniem, ale czy będą w stanie zmienić tak mocne nawyki życia na smyczy telefonu...?

Kolęda w DPS -sie

Kontynuując naszą tradycję umówiłyśmy się na wspólne kolędowanie do podopiecznych tarnowskiego Domu Pomocy Spolecznej prowadzonego przez Siostry Szartki. Po raz kolejny sprawdzilo się stare przyslowie, że dając po wielekroć otrzymujemy. Mieszkanki DPS-u przyjęły nas z nieukrywaną radością i z jeszcze większą radością wyśpiewywały kolędy zagłuszając niejednokrotnie naszą skromną scholkę. Doświadczenie dzielenia się radością z bardziej potrzebującymi było dla naszych dziewcząt dobrą lekcją wychodzenia poza własne potrzeby i plany.

Kolęda w bursie

Tegoroczna wizyta duszpasterska na którą przybył kapelan bursy ks. Marcin Krakowski była niecodzienna. Spotkanie rozpoczęlo się wspólną modlitwą w kaplicy i błogoslawieństwem relikwiami bl. Karoliny Kózka. Ks. Marcin wz uroczyście niesionym relikwiarzem odwiedzil pokoje dziewcząt. Towarzyszył im chórek śpiewających kolędy i piękny zapach jerozolimskiego kadzidła.

Świąteczne spotkanie z rodzicami

W niedzielne popłudnie 7 stycznia w naszej bursie odbyło się spotkanie z rodzicami naszych wychowanek. O godz. 15.00. uczestniczyliśmy w Eucharystii celerowanej przez kapelana bursy ks. Marcina Krakowskiego. Po wspólnej modlitwie zasiedliśmy przy świątecznym stole, by wspólnie kolędować. Uwieńczeniem wspólnego spotkania byly piękne :Jasełka" w wykonaniu "bursowych aktorek". Przesłaniem "Jasełek" były słowa św. Józefa skierowane do publiczności - "Patrz na Jezusa, bo On zawsze jest z Tobą". Piekne aranżacje kolęd, które towarzyszyły "Jasełkom" wprowadziły widzow w świateczny nastrój. Po przedstawieniu był czas na poczęstune, rozmowy i tańce.

Czuwanie adwentowe

Wieczorne czuwanie adwentowe rozpoczeło się od uroczystego wprowadzenia do kaplicy relikwii bł. Karoliny Kózka. W przeddzień tego wydarzenia p. Dyrektor wraz z p. Joanną i delagacją dziewcząt udały się do ks. Kustosza Sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie, skąd przywiozły relikwie I stopnia. Czuwanie było czasem adoracji, zadumy nad własnym życiem, a także pojednania i spotkania z Milosiernym Jezusem w sakramencje pokuty. W swoich rozważaniach adwentowych ks. Marcin zwrócił uwagę, że Święta Bożego Narodzenia nie będą miały sensu, gdy nasze serca nie będa pojednane z Bogiem i drugim czlowiekiem. Wspólnej modlitwie towarzyszył spiew adwentowych piesni.