AKTUALNOŚCI

Każdy dzień w bursie tętni życiem a w ostatnim czasie ...

Spotkanie świąteczno-noworoczne - 19.01.2020

19 stycznia 2020 roku jeszcze w klimacie bożonarodzeniowym i już noworocznym w naszej Bursie miało miejsce spotkanie dziewcząt i ich rodzin, pracowników, sąsiadów oraz zaproszonych gości. Świętowanie rozpoczęliśmy od udziału we Mszy św., którą celebrowali ks. W. Sowa z diecezji kieleckiej i ks. M. Krakowski OCr. - duszpasterz Bursy. Po wspólnym kolędowaniu dziewczęta przedstawiły jasełka w dość oryginalnym obrazie. Jezus przyszedł na świat na dworcu kolejowym w otoczeniu bezdomnych. Widzowie usłyszeli Dobrą Nowinę o narodzeniu Zbawiciela oraz to, że pociąg Jezusa zatrzymuje się na każdej stacji i przy każdym sercu. Wystarczy tylko chcieć do niego wsiąść. Dziewczętom gratulujemy kunsztu aktorskiego :). Nie zabrakło czerwonego barszczu z pasztecikami oraz słodkości, przy których była możliwość bliższego poznania się i dzielenia radością oraz planami na nowy rok.

Wizyta duszpasterska - 08.01.2020

Jak co roku, tak i teraz, tuż po powrocie z przerwy świątecznej w naszej bursie miała miejsce wizyta duszpasterska, czyli tzw. kolęda. Po wspólnej modlitwie w kaplicy, podczas której prosiliśmy Boga o Jego błogosławieństwo na nowo rozpoczęty 2020 rok, udaliśmy się do wszystkich pokoi i innych pomieszczeń bursy. Ksiądz kropił wodą święconą, dziewczyny nie żałowały kadzidła, na każdych drzwiach pojawił się napis: C+M+B=2020 (Christus Mansionem Benedicat - Niech Chrystus błogosławi temu domowi). A wszystko odbywało się w wielkiej radości przy akompaniamencie różnych instrumentów muzycznych i śpiewie kolęd.

Życzenia na Boże Narodzenie

Wszystkim mieszkankom i pracownikom bursy, naszym rodzinom, bliskim, tym, którym winniśmy naszą pamięć i wdzięczność, tym, którzy potrzebują dobrego słowa i życzliwosci składamy serdeczne świąteczne życzenia. Niech Boże Dzieciatko obdarza potrzebnymi łaskami, niech daje dużo sił do przyjmowania i pokonywania wyzwań codziennego życia. Niech Matka Boża i św. Józef wypraszają wzajemną miłość, zgodę, przebaczenie. Dużo radości, optymizmu, chęci do nauki i działania oraz spełnienia marzeń w Nowym Roku!

Pieczenie pierniczków - 11.12.2019

Wszystkim nam święta Bożego Narodzenia kojarzą się z Wigilią, stajenką betlejemską, choinką i świątecznymi wypiekami. Nie inaczej jest i w bursie. P. Marzena wraz z dziewczętami z sekcji kulinarnej przystąpiła do pieczenia pierniczków. Są setki przepisów na pierniczki, nie jest też tajemnicą, że z tego samego przepisu wychodzą różne pierniczki. Tak było też i tym razem. Bursowa ekipa cukierników robiła pierniczki dwa razy korzystając z tego samego przepisu...za pierwszym i drugim razem "wyszły" różne pierniczki ":).

Czuwanie Adwentowe - 10.12.2019

Podczas Mszy św. ks. Marcin Krakowski - duszpasterz bursy - w homilii zwrócił naszą uwagę na różne oczekiwania człowieka. Pewnie każda z nas zadała sobie to pytanie: na co właściwie czekam, jak korzystam z czasu adwentu, czy świadomie przeżywam adwent jako czas zbliżający mnie do Jezusa? Ks. Marcin mówił także o trudnościach związanych z spowiedzią i wartością sakramentu pokuty i pojednania.

Św. Mikołaj w Bursie - 5.12.2019

Późnym wieczorem wśród dzwięku dzwonów i dzwoneczków, w towarzystwie dwóch aniołów zawitał do nas szczególny gość - św. Mikołaj z Miry. Przez jedne dziewczęta był oczekiwany (może te "grzeczniejsze"), o czym świadczył porządek w pokoju, właściwy do wydarzenia ubiór, świeża powtórka z katechizmu. Inne dziewczęta okazywały zdumienie (może te mniej "grzeczne"), o czym świadczyły papiloty we włosach, słuchawki na uszach, czy ukradkiem upychane śmieci pod łóżko ;). Święty zawitał do każdego pokoju, ze wszystkimi mieszkankami chwilę porozmawiał, czasem delikatnie zwrócił uwagę na obecność rzeczy, które raczej nie powinny znajdować się w pokoju osoby wierzącej w Jezusa Chrystusa, np. jednorożce czy pokemony. Koniec końców wszystkich obarował słodkimi prezentami oraz obrazkiem z swoim wizerunkiem (w stroju biskupim a nie stroju krasnala). Wizyta św. Mikołaja była dla nas przypomnieniem, że "więcej jest radości w dawaniu, niż w braniu".

Z ekspertem o relacjach - 19.11.2019

We wtorek 19 listopada miało miejsce spotkanie z p. Magdaleną Kleczyńską. Tematem spotkania była akceptacja siebie, kobiecości, docenienie wartości przyjaźni i miłości, radzenie sobie z emocjami oraz budowanie właściwych relacji. Swoją prelekcję p. Magdalena oparła na osobistym świadectwie i wieloletnim doświadczeniu.  Od 8 lat jest szczęśliwą żoną i mamą trójki dzieci. Od 6 lat pracuje w poradni małżeńskiej w Bochni. Wraz z mężem należy do Ruchu Czystych Serc Małżeństw (przed ślubem byli aktywnymi członkami Ruchu Czystych Serc). Jest czcicielką bł. Karoliny Kózkówny, która przyczyniła się do ocalenia jej córeczki z ciężkiej choroby. Pasją p. Magdaleny jest służba Jezusowi poprzez głoszenie prawdy o seksualności i radości, jaka płynie z wypełniania woli Boga. 

Zaduszki Patriotyczne - 13.11.2019

W środowy wieczór razem z duszpasterzem bursy, pracownikami i gośćmi modliliśmy się za poległych w obronie naszej Ojczyzny.  W montażu słowno-muzycznym wspominaliśmy wojów Mieszka I, rycerzy, szlachtę i mieszczan walczących pod dowództwem polskich królów, żołnierzy i ludność cywilną walczącą w powstaniach narodowych oraz w I i II wojnie światowej. Pamiętaliśmy także o ofiarach komunistycznego reżimu oraz o tych, którzy pochodzili z ziemi tarnowskiej. Poleciliśmy naszą Ojczyznę Bożemu Miłosierdziu i wstawiennictwu polskich świętych patronów.

Imieniny p. Elżbiety - 5.11.2019

Piąty listopada był dla nas obfity w słodycze :). Świętowaliśmy dzień imienin wychowawcy - p. Elżbiety Chwałek. W pięknych szczerych życzeniach podziękowałyśmy p. Eli za pracę, troskę i dobre rady. Niech św. Elżbieta (żona Zachariasza i matka św. Jana Chrzciciela) wyprasza Solenizantce wszelkie potrzebne łaski do dobrego pięknego życia.