AKTUALNOŚCI

Każdy dzień w bursie tętni życiem a w ostatnim czasie ...

Kolęda w DPS -sie

Kontynuując naszą tradycję umówiłyśmy się na wspólne kolędowanie do podopiecznych tarnowskiego Domu Pomocy Spolecznej prowadzonego przez Siostry Szartki. Po raz kolejny sprawdzilo się stare przyslowie, że dając po wielekroć otrzymujemy. Mieszkanki DPS-u przyjęły nas z nieukrywaną radością i z jeszcze większą radością wyśpiewywały kolędy zagłuszając niejednokrotnie naszą skromną scholkę. Doświadczenie dzielenia się radością z bardziej potrzebującymi było dla naszych dziewcząt dobrą lekcją wychodzenia poza własne potrzeby i plany.

Kolęda w bursie

Tegoroczna wizyta duszpasterska na którą przybył kapelan bursy ks. Marcin Krakowski była niecodzienna. Spotkanie rozpoczęlo się wspólną modlitwą w kaplicy i błogoslawieństwem relikwiami bl. Karoliny Kózka. Ks. Marcin wz uroczyście niesionym relikwiarzem odwiedzil pokoje dziewcząt. Towarzyszył im chórek śpiewających kolędy i piękny zapach jerozolimskiego kadzidła.

Świąteczne spotkanie z rodzicami

W niedzielne popłudnie 7 stycznia w naszej bursie odbyło się spotkanie z rodzicami naszych wychowanek. O godz. 15.00. uczestniczyliśmy w Eucharystii celerowanej przez kapelana bursy ks. Marcina Krakowskiego. Po wspólnej modlitwie zasiedliśmy przy świątecznym stole, by wspólnie kolędować. Uwieńczeniem wspólnego spotkania byly piękne :Jasełka" w wykonaniu "bursowych aktorek". Przesłaniem "Jasełek" były słowa św. Józefa skierowane do publiczności - "Patrz na Jezusa, bo On zawsze jest z Tobą". Piekne aranżacje kolęd, które towarzyszyły "Jasełkom" wprowadziły widzow w świateczny nastrój. Po przedstawieniu był czas na poczęstune, rozmowy i tańce.

Czuwanie adwentowe

Wieczorne czuwanie adwentowe rozpoczeło się od uroczystego wprowadzenia do kaplicy relikwii bł. Karoliny Kózka. W przeddzień tego wydarzenia p. Dyrektor wraz z p. Joanną i delagacją dziewcząt udały się do ks. Kustosza Sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie, skąd przywiozły relikwie I stopnia. Czuwanie było czasem adoracji, zadumy nad własnym życiem, a także pojednania i spotkania z Milosiernym Jezusem w sakramencje pokuty. W swoich rozważaniach adwentowych ks. Marcin zwrócił uwagę, że Święta Bożego Narodzenia nie będą miały sensu, gdy nasze serca nie będa pojednane z Bogiem i drugim czlowiekiem. Wspólnej modlitwie towarzyszył spiew adwentowych piesni.

Zdrowe żywienie

Nasze dziewczęta uczestniczyly w spotkaniu z p. Dorotą Włodzimirow - dietetykiem i edukatorem żywieniowym, propagatorką zdrowych nawyków żywieniowych. Jej pasją i misją jest propagowanie zdrowego żywienia wśród dzieci, młodzieży i doroslych, gdyż, jak mówi, że dzięki temu można zachować, poprawić a nawet przywrocić zdrowie. Dziewczęta otrzymały solidną porcję wiedzy na temat prawidłowego odżywiania, między innymi porównywały wartość energetyczną różnych produktów.

Tańce integracyjne

Wtorkowy wieczór dziewczęta spędziły wyjątkowo tanecznie. Uczestniczyly w mini warsztatach tańców integracyjnych, uwielbienia i hebrajskich prowadzonych przez charyzmatyczną s. Annę Musiał ze Zgromadzenia Sacre Coeur. Grupa taneczna okazala się wyjątkowo zdolna i po kilku krokach wszyscy tańczyli "jak z nut". Jeden z tańców został wykorzystany w przygotowanych "Jaselkach".

Święto niepodległości

Czasami trzeba na wesoło... nawet o sprawach tak ważnych jak niepodległość. Dziewczęta z nieprzeciętnymi talentami aktorskimi wcieliły się podczas satyrystycznego widowiska historycznego w postacie decydujące o losach Polski. Na scenie pojawił się zdrajca król Stanislaw August w towarzystwie carycy Katarzyny, potem byli nasi wielcy patrioci jak : Rejtan, Mickiewicz, Słowacki, bł. O Honorat Koźmiński . Nie zabraklo tworcy niepodległej Polski - cholerycznego Marszałka Piłsudskiego. Jak podsumowaly to  nasze licealistki, że była to dobra lekcja historii bez cenzury.

Spotkanie z aktorką zakochaną w Bogu

Choć bez fleszy i paparazzich to atmosfera spotkania z odtwórczynią roli w filmowym Klanie była niesamowita. Patrycja Hurlak zaprosiła nas do swojego życia, uchylając rąbka tego co było Jej życiową przegraną przez 20 lat. Dziewczczęta z uwagą słuchały świadectwa życia, nie dowierzając do końca, że atrakcyjna kobieta jest teraz zakochana w Jezusie i tego szczęścia nie zamieniłaby na największą aktorską karierę.

Tydzień misyjny

O egzotyce i codzienności misyjnej opowiadał nam ks. Piotr Boraca, ktory żył na misjach w Afryce kilka lat. Dziewczęta z uwagą słuchały opowiadań jak z innego świata chociaż to ten sam świat.